Okulistyka dziecięca – profilaktyka i wczesne wykrywanie wad wzroku

Okulistyka dziecięca – profilaktyka i wczesne wykrywanie wad wzroku

Biorąc pod uwagę, że wzrok jest jednym z ważniejszych zmysłów i pozwala na poznawanie otaczającego świata, ma znaczenie już od najmłodszych lat życia. Dlatego ważne jest zadbanie o odpowiedni rozwój tego narządu u dzieci oraz szybkie reagowanie, gdy pojawią się pierwsze oznaki schorzeń. Sprawdź, czym zajmuje się okulistyka dziecięca!

Kiedy mogą pojawić się pierwsze okulistyczne choroby dziecięce?

Tego rodzaju problemy są możliwe już nawet w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Dostępna w gabinecie specjalistycznym np. w Poznaniu okulistyka dziecięca pozwala odpowiednio wcześnie wykryć pojawiające się anomalie. Już po urodzeniu nierzadko pojawiają się jednostronne lub obustronne „ropienie” oka wynikające z niedrożności dróg łzowych.

Ponadto u dzieci często występują różne bakteryjne i wirusowe choroby oczu takie jak np. gradówka, zapalenie spojówek czy jęczmień. Zazwyczaj leczy je się maściami i kroplami, choć lekarz może zalecić również zabieg.

Czym zajmuje się okulistyka dziecięca?

To dziedzina, która nie tylko zajmuje się podejmowaniem działań związanych z leczeniem problemów już ujawnionych. Równie ważna w okulistyce dziecięcej jest profilaktyka. W jej ramach u najmłodszych pacjentów wykonuje się takie czynności, jak np.:

  • przemywanie brzegów powiek,
  • zakraplanie oczu,
  • masowanie okolicy woreczka łzowego.

W przypadku starszych dzieci należy zwracać uwagę na to, aby w odpowiednich warunkach czytały, pisały, siedziały przed monitorem komputera czy telewizorem w dużej odległości oraz dbać o przerwy podczas tych aktywności. Takie działania mogą bowiem pozwolić zmniejszyć ryzyko wystąpienia progresji i krótkowzroczności.

Leczenie nie tylko zachowawcze – okulistyka dziecięca

Stosuje się je nawet do 12. miesiąca życia, aby zwiększyć ochronę przed rozwojem różnego typu schorzeń. Zarówno bieżąca obserwacja wzroku u dziecka, jak i szybkie rozpoznanie oraz właściwa diagnoza pozwalają podjąć działania, dzięki którym możliwe jest zniwelowanie wad, poprawa ostrości widzenia czy obniżenie ryzyka chorób okulistycznych występujących u kilku- i kilkunastolatków.