Czy możliwa jest regeneracja lemiesza?

Czy możliwa jest regeneracja lemiesza?

Pług podczas pracy narażony jest na wiele obciążeń i awarii. Do najczęstszych usterek należą te związane z lemieszem. Gdy już do tego dojdzie, rolnicy mają do wyboru zasadniczo tylko dwa wyjścia – albo zakup nowego, albo jego regenerację. Co będzie lepszym wyjściem? O tym przekonasz się poniżej – przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Lemiesz – najciężej pracujący element pługa

Pług to niezbędna maszyna w pracy rolników. Lemiesz zaś – czyli jego element montowany w dolnej, przedniej części odkładnicy, służy do rozpruwania gleby. To dzięki niemu można przebić się przez nawet mocno ubity grunt na ugorze. Jednak z powodu pracy, jaką wykonuje, jest narażony na zniszczenia wynikające z silnego oddziaływania mechanicznego, i to pomimo tego że produkuje się go z wysokiej jakości metali, w tym m.in. stali pancernej, choć należy podkreślić, że nowoczesne techniki produkcji znacznie podniosły jego wytrzymałość.

Kiedy lemiesz może ulec uszkodzeniu?

Usterki najczęściej pojawiają się po trafieniu na przeszkodę. Choć w pługach stosuje się stosowne zabezpieczenia, w tym m.in. specjalne dłuta – znacznie tańsze i wzmacniające konstrukcję lemiesza, to zdarza się, że większy kamień może zniszczyć go przez wygięcie lub spowodowanie pęknięcia.

Regeneracja lemiesza czy lepszy zakup nowego?

Warto wiedzieć, że nie każde uszkodzenie da się naprawić. Gdy to możliwe, do regeneracji najczęściej stosuje się tzw. pociąganie, czyli przywrócenie wygiętemu elementowi odpowiedniego kształtu. Nie gwarantuje to jednak takich samych właściwości, jak w nowym produkcie, choć zdecydowanie stanowi tańsze rozwiązanie.

Wybierz wysokiej jakości lemiesze

Gdy już lemiesz został uszkodzony, warto zastanowić się nad zakupem elementu wykonanego z wysokiej jakości metalu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia. Najlepiej więc wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców. Przejrzyj oferty sklepów w poszukiwaniu wyrobów renomowanych marek.